A muskátlik
A muskátli virágok igen különlegesek. Most írok róluk néhány tudni valót!
A muskátli gondozásaA muskátli elhelyezése, öntözése
A muskátli nem kifejezetten igényes növény, de a gondoskodást meghálálja. Napos, meleg helyet érdemes választani számára, délkeleti, délnyugati, déli fekvés egyaránt megfelelő. Vízigénye alacsonyabb, mint a futómuskátlié, de ez is napi egyszeri öntözést jelent.
Ültetés, egyéb feladatok
Érdemes a muskátli számára kifejlesztett speciális virágföldbe ültetni, így serkenthetjük a virágzást, bár alapvetően nem kényes a talajra. Szaporítása dugványozással történik, nyáron.
Fordítsunk figyelmet az elszáradt növényi részek, elsárgult levelek valamint elnyílt virágok eltávolítására. Ez több szempontból is előnyös a növény számára. Egyrészt növelhető a muskátli díszítő értéke, serkenthető az új virágok kialakulása, valamint megelőzhető a betegségek kialakulása is.
A muskátli betegségei
A muskátli sajnos több kórokozó fenyegetésének is ki van téve. Az egyik ilyen a vírusos levélfodrosodás. Ha a levélen sárga kör, gyűrű, vagy csillag alakú foltot találunk, amelyeknek a közepe később bebarnul, és kilyukad, akkor jó eséllyel gyanakodhatunk levélfodrosodásra.Ezt a betegséget nem lehet kezelni, a továbbterjedését kell megakadályozni, a fertőzött tő eltávolításával.A beteg növény nedve, a többi muskátlit is megfertőzheti, ezért azonnal távolítsuk el a tövet.A szürkepenész az elhalt növényi részeken üti fel a fejét, ezért is fontos azok eltávolítása. Ha mégis megjelenik, a ritkább öntözés, valamint a növény hajtásainak levegőztetése is segítségünkre lehet.
A muskátli teleltetése, téli gondozása
Ahogy a többi teleltetett növény esetében, úgy a muskátlinál is fontos a megfelelő teleltető hely kiválasztása. A muskátli teleltetéséhez legjobb, egy száraz, világos, kb. 10-12fokos helyiség. Meleg, de sötét helyen, csúnyán megnyúlik a növény, jól látható tehát, hogy a fény mennyire fontos tényező.Mielőtt teleltetési helyére kerülne a muskátli, vizsgáljuk át alaposan nem fertőzött-e, vagy nincsenek-e rajta kártevők. Ha szeretnénk megmenteni a tövet, kezeljük a fertőzést, illetve távolítsuk el a kártevőket.Ha nem akarunk ezzel bíbelődni, akkor inkább váljunk meg a növénytől, minthogy az egészséges muskátlikat is veszélyeztessük.Ha egészséges a növényünk, akkor szedjük le róla a száraz virágokat és leveleket, ilyenkor vissza is törhetjük egy kicsit. A másik lényeges dolog, amit be kell tartani a sikeres áttelelés érdekében, az a minimális öntözés.
Ha szeretnénk olcsón minél többféle egészséges muskátlihoz jutni, annak legegyszerűbb módja, ha dugványozással szaporítunk magunknak.
A dugványozás klasszikus időpontja a június-július, de a tavaszi metszés után, és nyár végén, ősz elején is érdemes próbálkozni vele.
A dugványozáshoz kb. 15cm-es hajtásokat vágjunk le, távolítsuk el róluk a virág.A dugványok elültetéséhez cserepekre, és lazább szerkezetű ültetőközegre van csak szükség. Ilyen földkeveréket készíthetünk virágföldből és homokból, vagy virágföldből és perlitből. Töltsük meg a cserepeket az elkészített földkeverékkel.gszárakat, valamint a szár alsó részéről a leveleket is szedjük le. Link: https://youtu.be/CygSzFdz0vc
Ha van kéznél gyökereztető hormon, akkor a dugványok szárát mártsuk bele, de a megfelelő körülmények mellett, e nélkül is gyökeret eresztenek. Dugjuk őket a földbe kb. 3-4cm mélyre.
Az elültetett dugványokat öntözzük mértékkel, és néha csípjük vissza, így szebb lesz a növény formája.
Illatos muskátli:
illatos muskátlik közé több faj egyedei is tartoznak,közös jellemzőjük,hogy üde, zsenge leveleiket ha megérintjük,fűszeres, gyakran citrusos illatot árasztanak, amely a különböző fajoknál/fajtáknál más és más (rózsa citrom alma) lehet.
muskátlik kondozása:
Fényigény: Fényigényes növények ,fontos,hogy közvetlen napfényt is kapjanak
Víz igénye: Vízigényes növényed, alaposan öntözzük meg, majd hagyjuk, hogy két locsolás között a földje kiszáradjon. Kerüljük a túlöntözést.